Pokiaľ ste ešte u psychológa či psychologičky neboli, môžete mať rôzne predstavy o fungovaní na takýchto stretnutiach.
Pár slov o tom, ako by mohlo vyzerať naše prvé stretnutie
Na prvé stretnutie s psychológom alebo psychologičkou prichádzate niekedy s presne definovanými ťažkosťami či problémami, inokedy len s neujasnenými pocitmi nespokojnosti, nenaplnených potrieb, obáv, starostí a pod. Toto stretnutie využijeme na zoznámenie sa, skúsime pomenovať kvôli čomu prichádzate a spolu sa v tom zorientovať. Zvážime, čo by ste asi chceli dosiahnuť, zmeniť, kam sa posunúť.
Dohodnutie spolupráce
Ak sa na spolupráci dohodneme, povieme si okolnosti nášho stretávania (ako často a kde sa môžeme stretávať, koľko trvá stretnutie, akým prístupom pracujem, okolnosti platby, a pod.). Z nášho rozprávania tiež môže vyplynúť, že bude vhodnejšie, aby vaše ťažkosti riešil nejaký iný odborník alebo odborníčka, vtedy vám môžem odporučiť vyhľadať ich.
Proces
Niekedy ľudia prichádzajú s očakávaniami, že dostanú rýchle návody, riešenia na komplikované situácie alebo ťažkosti, ktoré vznikali oveľa dlhšie. Takto to ale nefunguje.
Obvykle je potrebné viacero stretnutí s odborníkom/-čkou, ktorí majú skúsenosti s náročnými životnými skúsenosťami, obdobiami a nesúdia vás. Napomáha to vytvárať bezpečný priestor a atmosféru na zdieľanie, spoznávanie, akceptáciu seba, zmiernenie ťažkostí, nadobudnutie väčšej spokojnosti či vytváranie zmien vo vašom živote.
Ako hovorí môj obľúbený autor T. Bond - „Poradenstvo závisí od toho, či klienti/-tky môžu dôverovať svojim poradcom/-kyniam. Zverujú sa so svojimi pocitmi zraniteľnosti niekomu, kto sa zaväzuje využiť svoje znalosti a zručnosti a konať v ich najlepšom záujme...”